Kā galvenos apstākļus, kas ietekmē matu stiprumu un augšanu Māris Belte nosauc ģenētiskos faktorus jeb iedzimtību, ārējo vidi, bet galvenokārt – ikdienas uzturu. Farmaceite Sandra Ērgle skaidro, ka uzturvielas, ko ikdienā uzņemam ar pārtiku, mūsu organisms proporcionāli un secīgi sadala visiem orgāniem, sākot ar ķermeņa funkcionēšanai būtiskākajiem orgāniem. Redzamā matu un nagu daļa sastāv no nedzīvām šūnām (tāpēc nejūtam sāpes tās apgriežot), tur mati un nagi saņem vismazāko uzturvielu devu. Tāpēc arī nagu un matu izskats ir būtisks kopējās veselības indikators.
Speciālists Māris Belte stāsta, ka matu vai nagu barošana «no ārpuses» var radīt tikai simptomātiskus uzlabojumus. Tas skaidrojams ar to, ka mati un nagi aug no saknītes, kas nogādā barības vielas matam vai nagam. Ļoti būtisks faktors, kas ietekmē nagu un matu stāvokli, ir, piemēram, gremošanas sistēmas stāvoklis - ja cilvēkam būs kādas hroniskas, īpaši kuņģa - zarnu trakta saslimšanas, tas var traucēt noteiktu bioloģiski aktīvu vielu uzsūkšanos, līdz ar to cietīs mati, āda un nagi, un neviens kosmētiskais līdzeklis šādā gadījumā nelīdzēs. Tāpat nagu un matu stāvokli ļoti negatīvi ietekmē smēķēšana, jo smēķējot tiek zaudēts ļoti daudz C vitamīna, kas savukārt ir nepieciešams kolagēna (olbaltumviela, kas veicina matu un nagu stiprumu un elastību) sintēzei.
«Ja veseli mati ir spēcīgi un tiem piemīt dabisks spīdums, tad novājinātiem matiem raksturīgs sausums, tie ir sašķēlušies un lūstoši. Tāpat veselības problēmu gadījumā var pastiprināties matu izkrišana. Arī nagiem, līdzīgi kā matiem, par veselību liecina dabīgs spīdums, izturība un vienmērīga struktūra, kamēr slimi nagi būs plāni, nespodri, ar izmainītu struktūru un viegli lūstoši. Arī ienadžu veidošanās ir noteiktu uzturvielu deficīta pazīme,» stāsta «Vitabiotics» pārstāvis Māris Belte. Lai gan šādas problēmas var uztvert kā vizuālus defektus, kurus varam nomaskēt ar kosmētiskiem līdzekļiem, tomēr būtu jāatceras, ka matiem, tāpat kā nagiem, mērķis ir veikt aizsargājošas funkcijas.
Matu šķiedras aizsargā galvas ādu no siltuma zuduma, UV stariem un traumām, turpretī nagi aizsargā jutīgos pirkstu galus. Tāpēc labākais veids nagu un matu veselības saglabāšanai ir pilnvērtīga un sabalansēta ēdienkarte. Problēmas varētu rasties, ievērojot vienveidīgas diētas, tāpat arī nepārdomāta veģetārieša diēta organismā var radīt dzelzs un cinka deficītu. Eksperts uzsver, ka pat latents dzelzs deficīts samazina skābekļa piegādi matu un nagu saknītēm.
Māris Belte skaidro, ka matu un nagu veselību būtiski ietekmē arī dienas režīms. Daudz uzturoties iekštelpās, kuras ir nevēdinātas, putekļainas, kā arī uzturoties telpās, kurās tiek izmantots gaisa kondicionieris – mati un nagi izjūt stresu, kas atsaucas arī uz izskatu. Arī miega trūkums negatīvi ietekmē matu un nagu izskatu, jo bezmiegs rada stresu. Stress savukārt pasliktina mikrocirkulāciju, kā rezultātā nagos veidojas balti plankumi, mati zaudē melanīnu - kļūst sirmi, sausi un lūstoši.
Beauty | Imperative Attraction |
|
|
Sastāvs (1 kapsulā): keramīdi, ārstnieciskās gurķenes eļļa, kviešu dīgstu eļļa, mencas aknu eļļa, dzeltenais bišu vasks, sojas lecitīns, metionīns, beta karotīns, vīnogu izspiedu ekstrakts, E vitamīns, H vitamīns (biotīns). |