Tomēr saules starojums ir arī galvenais ādas agrīnas novecošanās vaininieks. Pastāvīga UV staru pārdozēšana izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos. Tā zaudē elastību, kļūst plāna un grumbaina.
UV starojuma negatīvas sekas var būt arī fotodermatīti - strauja ādas iekaisuma reakcija ar pūslīšu veidošanos, hronisku saslimšanu saasināšanās, herpes recidīvi, labdabīgu un ļaundabīgu veidojumu parādīšanās.
Tirgus vajadzība
Šodien, pateicoties ģenētikai un imunoloģijai, ir atklāti daudzi Ultravioletā starojuma kaitīgās iedarbības mehānismi. Tā ir priekšlaicīga ādas novecošanās, pigmentācija, vēža audzēju rašanās risks, apmaiņas procesu traucējumi un daudz kas cits. Un jo vairāk mēs uzzinām par ultravioleto staru negatīvo ietekmi uz cilvēku, jo vairāk saules aizsardzības līdzekļu parādās tirgū.
Pārsvarā tie ir krēmi. Preparātu, kas aizsargā organismu no saules starojuma negatīvās iedarbības no iekšpuses, ir ļoti maz. Bet tāda aizsardzība ir efektīvāka un drošāka. Jo tā balstās uz mūsu organisma dabisko aizsardzības mehānismu aktivizāciju un praktiski nav kontrindikāciju un blakņu.
Krēmveida aizsardzības līdzekļi var izraisīt ādas kairinājumu (līdz pat alerģijai), un pat paši efektīvākie no tiem pārdozējot spēj sagādāt jūsu ādai nepatikšanas, ko vairs nevar uzskatīt par adekvātu maksu par aizsardzību no saules starojuma.
Savlaicīga aizsardzība pret Sauli
Līdz ar ādas virsmas aizsardzību mūsdienu saules aizsardzības līdzekļiem ir jāaizsargā āda no iekšpuses. Neskatoties uz filtru izmantošanu, daļa saules radiācijas iekļūst ādas iekšpusē un izraisa DNS bojājumus, šūnu, kas atbild par ādas imūno aizsardzību, nomākšanu. Tāpēc viena no laikmeta vēsmām ir antioksidantu, mitrinošu un pretiekaisuma komponentu iekļaušana saules aizsardzības līdzekļos.
To funkcija nav tikai vienkārši aizsargāt ādu no apdegumiem. Tiem uzstādīts nopietnāks uzdevums: nepieļaut ādas fotonovecošanos. Dermatologi ar šo terminu apzīmē krasu ādas priekšlaicīgas novecošanās procesu paātrināšanos, kas saistīta ar saules graujošo ietekmi.
Patiesās novecošanas gadījumā visas ādas kārtas novājinās. Fotonovecošanās gadījumā notiek epidermas un ragkārtas biezuma palielināšanās. Tādu ādu sauc par „jūrnieka ādu”, „zemnieka ādu”, vai, zinātniski, „aktinīvi elastozo”. Un tieši tā ir visvairāk pakļauta melanomai.
Tiek uzskatīts, ka preparāti ar augstu SPF aizsardzību var mūs pasargāt. Taču filtru koncentrāciju nav iespējams paaugstināt bezgalīgi un nesodīti. Tieši tāpēc pētnieki pastāvīgi meklē jaunas iespējas, kā paaugstināt saules aizsardzības līmeni un piedevām nenodarīt ādai netiešu kaitējumu.